classNumber | className | awardName | entrantName | entrantTown |
Class 1 | Practical Gadget | |||
First Prize | James WATKINS | TELFORD | ||
Second Prize | Mrs. Zena HEYES | WELSHAMPTON | ||
Class 2 | Shop Window Display | Third Prize | Alison Anne WAKEMAN | TELFORD |
First Prize | OSWESTRY BKA | LLANSANTFFRAID, Powys | ||
Class 3 | Observation Hive | Second Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE |
First Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS | ||
Class 4 | Glass-mounted Display | Second Prize | Alison Anne WAKEMAN | TELFORD |
First Prize | NORTH SHROPSHIRE BKA | SHREWSBURY | ||
Class 6 | Commercial Honey | Second Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM |
Class 7 | Light Honey | First Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM |
First Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE | ||
Second Prize | Ann & Guy MOORE & PREECESHREWSBURY | |||
Class 8 | Medium Honey | Third Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM |
First Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE | ||
Second Prize | Alex ELLIS | WHITCHURCH | ||
Class 9 | Dark Honey | Third Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM |
First Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM | ||
Class 10 | Heather Honey | Second Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE |
First Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM | ||
Class 11 | 2 Jars Naturally Granulated Honey | Third Prize | Jess HOWE | SHREWSBURY |
Class 13 | Chunk Honey | Second Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE |
Class 15 | Two Sections | First Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM |
First Prize | NORTH SHROPSHIRE BKA | SHREWSBURY | ||
Class 16 | Cut Comb | Second Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM |
First Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM | ||
Class 17 | Comb of liquid honey | Second Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE |
First Prize | Jess HOWE | SHREWSBURY | ||
Class 18 | Twelve blocks of beeswax | Second Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS |
First Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE | ||
Second Prize | Simon IRVIN | TELFORD | ||
Third Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS | ||
Class 19 | Specimen Flower | Very Highly CommendedJoyce NISBET | Mrs | WREXHAM |
First Prize | Emily SMITH | TELFORD |
Second Prize | Jess HOWE | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM | ||
Class 20 | Cake of beeswax | Very Highly Commended | Alison Anne WAKEMAN | TELFORD |
Second Prize | Robin HOWE | SHREWSBURY | ||
Class 21 | Three beeswax candles | Third Prize | Mrs Julia NEALE | WHITCHURCH |
First Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM | ||
Class 22 | Decorative Exhibit | Second Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS |
First Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM | ||
Second Prize | Jess HOWE | SHREWSBURY | ||
Class 23 | Composite Class | Third Prize | Alison Anne WAKEMAN | TELFORD |
First Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE | ||
Class 25 | Black jar class | Second Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM |
First Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM | ||
Second Prize | Alex ELLIS | WHITCHURCH | ||
Class 26 | Dry Mead | Third Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS |
First Prize | Mrs. Muriel WILLIAMSON | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS | ||
Class 27 | Sweet Mead | Third Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE |
First Prize | Mr Colin WILLIAMSON | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Alex ELLIS | WHITCHURCH | ||
Third Prize | Mrs. Muriel WILLIAMSON | SHREWSBURY | ||
Very Highly Commended | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE | ||
Class 28 | Honey Wine | Highly Commended Mr. Peter JACKSON | HENLEY-in-ARDEN, Warks. | |
First Prize | Mrs. Muriel WILLIAMSON | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Mr Colin WILLIAMSON | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Mr. Peter JACKSON | HENLEY-in-ARDEN, Warks. | ||
Class 29 | Dry Table wine (white or golden) | Very Highly Commended ELLIS | Alex | WHITCHURCH |
First Prize | Sian CAMPBELL-CURTIS | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Gladys HARRISON | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Mrs M C M LEAR | SHREWSBURY | ||
Very Highly CommendedBarbara BATE | Mrs | WHITCHURCH | ||
Highly Commended Mr Robert JONES | SHREWSBURY | |||
Class 30 | Dry Table wine (red) | Commended | Mr Alan J STONE | SHREWSBURY |
First Prize | Gladys HARRISON | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Mr David GUNN | TELFORD | ||
Third Prize | Judith MOTTERSHEAD | TELFORD |
Very Highly CommendedDaina SANKEY | Mrs | WELLINGTON | ||
Highly Commended Warren TAYLOR | STOKE-ON-TRENT | |||
Class 31 | Medium Table wine white/golden | Highly Commended Lisa TAYLOR | STOKE-ON-TRENT | |
First Prize | Sian CAMPBELL-CURTIS | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Mr David STANWORTH | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Mr. Peter JACKSON | HENLEY-in-ARDEN, Warks. | ||
Very Highly CommendedSandra JONES | Mrs | SHREWSBURY | ||
Highly Commended Mr Ivor WILLIAMS | SHREWSBURY | |||
Class 32 | Rose Table Wine (medium) | Commended | Mrs S M WILLIAMS | SHREWSBURY |
First Prize | Mrs Joyce COOKE | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Mr Ivor WILLIAMS | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Mrs Barbara BATE | WHITCHURCH | ||
Very Highly CommendedKathy HUGHES | Mrs | SHREWSBURY | ||
Highly Commended Gladys HARRISON | SHREWSBURY | |||
Class 33 | Sweet Table Wine (white or golden) | Commended | Mrs M C M LEAR | SHREWSBURY |
First Prize | Mr Robert JONES | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Mrs Kathy HUGHES | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Mr Colin WILLIAMSON | SHREWSBURY | ||
Very Highly CommendedSandra JONES | Mrs | SHREWSBURY | ||
Class 34 | Sweet Dessert Wine (red) | Commended | Gladys HARRISON | SHREWSBURY |
First Prize | Mr David STANWORTH | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Sian CAMPBELL-CURTIS | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Mr Peter MALLETT | TELFORD | ||
Very Highly CommendedPatricia LYONS | Mrs | OSWESTRY | ||
Highly Commended Sally HAYWARD | SHREWSBURY | |||
Class 35 | Sweet Dessert Wine white/golden | Commended | Mrs S M WILLIAMS | SHREWSBURY |
First Prize | Mrs Sandra JONES | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Miss Thelma FOSTER | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Gladys HARRISON | SHREWSBURY | ||
Class 36 | Medium Social Wine (red) | Very Highly CommendedColin WILLIAMSON | Mr | SHREWSBURY |
First Prize | Mr David STANWORTH | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Mr Alan J STONE | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Mr Ivor WILLIAMS | SHREWSBURY | ||
Very Highly CommendedJ S ASKWITH | Mr | SHREWSBURY | ||
Highly Commended Mr Colin WILLIAMSON | SHREWSBURY | |||
Commended | Mr Peter MALLETT | TELFORD |
Class 37 | Med Social Wine white/golden | |||
First Prize | Mrs Jane POWIS | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Mrs S M WILLIAMS | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Mr Alan J STONE | SHREWSBURY | ||
Very Highly CommendedL B JONES | Mr | SHREWSBURY | ||
Highly Commended Mr Colin WILLIAMSON | SHREWSBURY | |||
Class 38 | Flower Wine | Commended | Gladys HARRISON | SHREWSBURY |
First Prize | Mr Andrew BUTLER | TELFORD | ||
Second Prize | Gladys HARRISON | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Belinda THOMAS | SHREWSBURY | ||
Very Highly CommendedJoyce COOKE | Mrs | SHREWSBURY | ||
Highly Commended Mrs Kathy HUGHES | SHREWSBURY | |||
Class 39 | Liqueur | Commended | Miss Karen GOOD | WHITCHURCH |
First Prize | Mr David STANWORTH | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Mrs Joyce COOKE | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Carol COWEN | SHREWSBURY | ||
Very Highly Commended Thelma FOSTER | Miss | SHREWSBURY | ||
Highly Commended Lorraine ALDRED | SHREWSBURY | |||
Class 40 | THREE BOTTLES OF WINE | Commended | Mr L B JONES | SHREWSBURY |
First Prize | Mrs Jane POWIS | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Mr David GUNN | TELFORD | ||
Class 41 | Kit Wine White Pinot Grigio Style | Third Prize | Miss Thelma FOSTER | SHREWSBURY |
First Prize | Mrs S J SMITH | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Gladys HARRISON | SHREWSBURY | ||
Third Prize | Lionel TREVATT | SHREWSBURY | ||
Very Highly Commended Michael SMITH | Paul | SHREWSBURY | ||
Highly Commended Sian CAMPBELL-CURTIS | SHREWSBURY | |||
Class 48 | Honey bee pasture | Highly Commended Lorraine ALDRED | SHREWSBURY | |
First Prize | Ann-Marie MILLS | SHREWSBURY | ||
Second Prize | Robin HOWE | SHREWSBURY | ||
Class 49 | NOVELTY WAX EXHIBIT | Third Prize | Mrs Ellenor DONNELLY | SHREWSBURY |
First Prize | Alison Anne WAKEMAN | TELFORD | ||
Class 50 | Photography Macro - Adult | Second Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM |
First Prize | Deborah SMITH | EARDSLEY, HEREFORDSHIRE | ||
Second Prize | Emma HARRISON | MARKET DRAYTON | ||
Second Prize | Terry and Mirelle BANE | NEAR NORWICH | ||
Third Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS |
Third Prize | Andrew WATKINS | TELFORD | ||||
Class 51 | Artwork -Adults | Very Highly Commended TIPLADY | Sian | SHREWSBURY | ||
First Prize | Emma HARRISON | MARKET DRAYTON | ||||
Second Prize | Michael WILLMOT | SHREWSBURY | ||||
Third Prize | Sian TIPLADY | SHREWSBURY | ||||
Class 52 | Honey Cake | Very Highly Commended | Anne | YEELES | SHREWSBURY | |
First Prize | Mrs Jackie DORRELL | MUCH WENLOCK | ||||
Second Prize | Sally HAYWARD | SHREWSBURY | ||||
Third Prize | Mrs Julia NEALE | WHITCHURCH | ||||
Very Highly Commended | Emily | SMITH | TELFORD | |||
Highly Commended Mrs. Mary DEAN | SHREWSBURY | |||||
Class 53 | Honey Fudge | Commended | Mrs Lisa RICHARDS | SHREWSBURY | ||
First Prize | Mrs Ellenor DONNELLY | SHREWSBURY | ||||
Second Prize | Mr. John S GORE | SHREWSBURY | ||||
Third Prize | Sarah THOMAS | SHREWSBURY | ||||
Very Highly Commended Muriel WILLIAMSON | Mrs. | SHREWSBURY | ||||
Highly Commended Mrs. L M GORE | SHREWSBURY | |||||
Class 54 | Honey shortcake biscuit | Commended | Miss Jennifer TAYLOR | SHREWSBURY | ||
First Prize | Emily SMITH | TELFORD | ||||
Second Prize | Mrs Catherine WILLIAMS | SHREWSBURY | ||||
Third Prize | Rebecca OWEN | SHREWSBURY | ||||
Very Highly Commended Mary DEAN | Mrs. | SHREWSBURY | ||||
Highly Commended Jean JONES | SHREWSBURY | |||||
Class 55 | Two Decorative Beeswax Candles | Commended | Sally HAYWARD | SHREWSBURY | ||
First Prize | Mrs Joyce NISBET | WREXHAM | ||||
Second Prize | Mrs Julia NEALE | WHITCHURCH | ||||
Third Prize | Alison Anne WAKEMAN | TELFORD | ||||
Class 56 | Photography other than Macro - Adult | Very Highly Commended HAYWARD | Sally | SHREWSBURY | ||
First Prize | Robin HOWE | SHREWSBURY | ||||
Second Prize | Warren TAYLOR | STOKE-ON-TRENT | ||||
Second Prize | Ann-Marie MILLS | SHREWSBURY | ||||
Third Prize | Michelle CROSS | SHREWSBURY | ||||
Third Prize | Emma HARRISON | MARKET DRAYTON | ||||
Class 60 | Light Honey | Very Highly Commended | Nicholas TIPLADY | SHREWSBURY | ||
Class 61 | Other than Light Honey | First Prize | Ann & Guy MOORE & PREECESHREWSBURY | |||
First Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS |
Class 62 | Crystallised Honey | ||||
First Prize | Mrs Julia NEALE | WHITCHURCH | |||
Class 64 | Composite Class | Second Prize | Juliana HINWOOD | SHREWSBURY | |
Class 68 | Two Candles | Second Prize | Jess HOWE | SHREWSBURY | |
First Prize | Simon IRVIN | TELFORD | |||
Second Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS | |||
Third Prize | Mrs Julia NEALE | WHITCHURCH | |||
Class 69 | Comb of Liquid Honey | Very Highly Commended | Nigel | and Alison HINE | Shropshire |
Second Prize | Sir Anthony RIGBY | POWYS | |||
Class 701 | Junior Artwork( up to 11years) | Third Prize | Jess HOWE | SHREWSBURY | |
First Prize | Oscar CONNOR | SHREWSBURY | |||
Second Prize | Chloe GLENDENNING | SANDBACH | |||
Third Prize | Zoe Lily ASQUITH | TELFORD | |||
Very Highly Commended COSLETT | Amy | SHREWSBURY | |||
Class 711 | Junior Honey Cake (up to 11 years) | Highly Commended Tori POYSER | OSWESTRY | ||
First Prize | Tori POYSER | OSWESTRY | |||
Second Prize | Hannah GLENDENNING | SANDBACH | |||
Third Prize | Ellie OWEN | SHREWSBURY | |||
Class 721 | Junior Honey Biscuits (to 11 years ) | Very Highly Commended | Hannah SLATER | SHREWSBURY | |
First Prize | Rohan GREEN | SHREWSBURY | |||
Second Prize | Oscar CONNOR | SHREWSBURY | |||
Third Prize | Tori POYSER | OSWESTRY | |||
Class 731 | Junior Bee Pasture (up to 11 years) | Very Highly Commended GREEN | Fred | SHREWSBURY | |
First Prize | Oscar CONNOR | SHREWSBURY | |||
Second Prize | Cerys TIPLADY | SHREWSBURY | |||
Third Prize | Amy COSLETT | SHREWSBURY | |||
Class 651 | Wilbraham Liquid Honey | Very Highly Commended SOUTHERTON | Lola | SHREWSBURY | |
First Prize | Ann & Guy MOORE & PREECESHREWSBURY | ||||
Class 741 | Photography - Juniors (to 11 years) | Second Prize | Nigel and Alison HINE | Shropshire | |
First Prize | Isla MORGAN | SHREWSBURY | |||
Second Prize | Lola SOUTHERTON | SHREWSBURY | |||
Class 702 | Junior Artwork (12-16 years) | Third Prize | Fred GREEN | SHREWSBURY | |
First Prize | Jemima Victoria JACKSON | HENLEY-IN-ARDEN, Warks | |||
Very Highly Commended K TILL | Miss | SHREWSBURY | |||
Very Highly Commended | Molly | TURNER | SHREWSBURY |
Very Highly Commended | Emily | MORGAN | SHREWSBURY | ||
Class 712 | Junior Honey Cake (12 - 16 years) | Very Highly Commended | Sarah | MILLS | SHREWSBURY |
First Prize | Sarah MILLS | SHREWSBURY | |||
Second Prize | Robbie RICHARDS | SHREWSBURY | |||
Third Prize | James HINWOOD | SHREWSBURY | |||
Class 722 | Junior Honey Biscuits (12-16 years) | Very Highly Commended | Jemima Victoria JACKSON | HENLEY-IN-ARDEN, Warks | |
First Prize | Sarah MILLS | SHREWSBURY | |||
Second Prize | Emily MORGAN | SHREWSBURY | |||
Class 732 | Junior Bee Pasture (12 - 16 years) | Third Prize | Jemima Victoria JACKSON | HENLEY-IN-ARDEN, Warks | |
First Prize | Sarah MILLS | SHREWSBURY | |||
Class 742 | Junior Photography (12 - 16 years) | Second Prize | Emily MORGAN | SHREWSBURY | |
First Prize | Sarah MILLS | SHREWSBURY | |||
Second Prize | Emily MORGAN | SHREWSBURY | |||
Third Prize | Holly PRINN | SHREWSBURY | |||
Very Highly Commended | Jemima Victoria JACKSON | HENLEY-IN-ARDEN, Warks | |||
Highly Commended Miss K TILL | SHREWSBURY |